נבחרו על ידי הקוראים Chosen by readers

יום שישי, 1 בדצמבר 2017

Where can I get radiation detector part I - היכן להשיג גלאי קרינה חלק א

"היכן אני יכול להשיג גלאי קרינה?" - הרבה אנשים שואלים אותי את השאלה הזאת לעיתים קרובות.

אם אתם עוקבים אחרי הבלוג שלי כבר הרבה זמן, אתם יודעים שאני משתמש במכישרים מקצועיים שרכשתי אותם חדשים אצל היבואנים הרשמיים או ישירות מהיצרן בארץ עם תעודות כיול.

החיסרון בקניית מכשירים חדשים ומקצועיים מהסוגים כמו שאני רכשתי זה מחיר גבוה וגם ישאלו אתכם להסביר מדוע אתם צריכים את זה.

כמו כן, האנשים לעיתים קרובות מתבלבלים בין סוגי קרינה שניתן לגלות אותה עם גלאי קרינה.
למשל, אנשים שמכירים אותי יודעים שאני לובש מידי יום מונה גייגר ונוהג על רכב הייבריד. הם שואלים אותי מה מונה גייגר מראה בתוך הרכב שלי ומופתעים כאשר אני עונה להם "כלום".
בקצרה אציין, שצריך להבדיל בין קרינה מייננת ובלתי מייננת. רוב הסוגים של קרינה אלקטרומגנטית, כמו קרינת סלולאר זה קרינה בלתי מייננת. גייגר יכול לגלות רק קרינה מייננת. על מנת לגלות קרינה בגלתי מייננת דרושים גלאי קרינה מסוגים אחרים. לכן גם אם תיהיו בשדות עוצמתיים של קרינה בלתי מייננת, מונה גייגר לא יציג לכם כלום גם כאשר זה יבשל אתכם למוות (אלא אם כן מונה גייגר שברשותכם ללא הגנה מפני קרינה אלקטרומגנטית והיא תפגע במעגלים הפנימיים שלו - המכשירים שברשותי כוללים הגנה, אך המכשירים היותר פשוטים בדרך כלל לא).

במאמר הזה אדבר בעיקר על  סוגי קרינה מייננת.

לפני שאנחנו מתחילים, אתם צריכים להבין את סוגי קרינה העיקריים עליהם אני מדבר בבלוג, זה יעזור לכם לבחור את הגלאי הנכון עבורכם:


1. אלפא - זה שיטפון של חלקיקים כבדים בעלי טווח קצר ויכולת חדירה נמוכה. למשל העור שלכם עוצר אותם.  מקור קרינה אלפא כולל ראדון (אבל ראדון בדרך כלל נמדד לא על ידי מונה גייגר, אלא על ידי גלאי בעל תא יוניזצייה ששואב דרכו אויר וסופר את החלקיקים) שניתן למצוא במרתפים, בדירות לא מאווררות וכד'. על מנת לגלות סוג קרינת אלפא דרוש גלאי גייגר מיוחד בעל חלון חשוף דק מאוד (עשוי בדרך כלל ממינרל בעל צפיפות נמוכה - מיקה), רצוי שהגלאי יהיה כמה שיותר גדול לצורך דיוק ויכולת גילוי. זה יהיה מזיק מאוד אם החלקיקים האלו יכנסו לתוך הגוף שלכם ויקרינו עליכם מבפנים. זה עלול לגרום לסרטן או אפילו להרוג.
2. ביטא - זה שיטפון של חלקיקים קלים למרחק קצר בעלי יכולת חדירה בינונית.
כמו במקרה של אלפא, דרוש גלאי פנקייק גדול עם חלון.
3. גמא וX. שני סוגי קרינה האלו ציינתי ביחד כי שניהם סוגים של קרינה אלקטרומגנטית, מייננת בעלי חדירה חזקה מאוד. הקרינה מסוגים האלו בקלות חודרת את גוף האדם, על מנת להתגונן דרוש מגן מחומר צפוף. ברוב המקרים קרינת X מייצרים באופן מלאכותי על ידי שפופרות מיוחדת מתח גבוה. קרינת גמא לאומת זאת נפלטת לרוב מחומרים רדיואקטיביים מסויימים,  היא בעלת חדירה הרבה יותר גדולה. אם לקרינת X מספיק מגן עופרת דק, אז לקרינת גמא דרוש מגן עבה מאוד. קרינה X ניתן להפעיל ולכבות, קרינה גמא ניתן בעזרת תריס למסך, אבל החומר הרדיואקטיבי ממשיך להקרין כל הזמן. לא כל גייגר יודע לגלות את שני סוגי הקרינה האלו, חלק גדול יודעים לגלות רק גמא. תבדקו במפרט לפני שאתם קונים.
4. קרינת ניטרונים.  ניטרונים היא קרינה גרעינית, אך בלתי מייננת. שטף של חלקיקי ניטרונים בעל אנרגייה גדולה מאוד ויכולת חדירה עצומה. כאשר ניטרון פוגע בחלקיק בדרך שלו, הוא מוציא ממנו אלקטרונים, זה הופך נוקלידים בטיחותיים לרדיואקטיביים מסוכנים ונוקלידים רדיואקטיביים לכאלה שמשחררים כל כל האנרגיה במקום במאות שנים בשניות בודדות מה שגורם לנזק עצום. במאמר הזה הסברתי מה קורה בתוך הגוף כאשר נחשפים לקרינת ניטרונים: http://terrorkrina.blogspot.co.il/2015/02/robbing-our-life.html.
קרינת ניטרונים לא ניתן לגלות באופן ישיר, בגלל שהחלקיקים עצמם ניטרליים.  אבל בגלל שהניטרונים הופכים נוקלידים אחרים לרדיואקטיביים, את זה ניתן לגלות. אבל לא עם מונה גייגר.  למרות זאת, אם מונה הגייגר שלכם בעל גוף אלומיניום, כאשר הניטרונים יפגעו בגוף שלו, הוא יפלוט קרינה מייננת, זה ניתן לגלוי גם באמצעותו (תלוי ממבנה וקרבה של הגלאי לדפנות המכשיר, אני לא הייתי בונה על אפשרות גילוי כזאת כי זה לא אחת מתכונות של מכשירים האלו). אי אפשר להסתמך על זה, בגלל שהסיכוי לגלות ניטרונים בצורה כזאת קטן מאוד.  סביר להניח שתחמיצו את רוב הקרינה, ולא תבינו למה פתאום יש לכם סימפטומים של חשיפה למנות קרינה גדולות מאוד, מבלי שהמכשיר הצליח לגלות דבר.
יש סוגים דומים לשפופרות גייגר, אבל ממולאות באיזוטופ לא רדיוטקטיבי הליום 3. גלאי מסוג כזה הוא דרך טובה לגלות קרינת ניטרונים.  כמו כן יש סוגים אחרים של גלאי קרינת ניטרונים. הבעיה עם גלאים האלו שהם נדירים למדי, כי נמכרו בעיקר למתקנים גרעיניים, לכן לרוב אינם זמינים לחובבנים.  למרות זה, דווקא בסוג זה של קרינה משתמשים לעיתים קרובות נגדי ונגד משפחתי. ייתכן שגם נגדכם. בבלוג אני מציג ראיות ייחודיות לכך.

חשוב לציין שקרינה גרעינית אי אפשר לראות, להריח או להרגיש עד שזה יהיה מאוחר מידי.

יש אנשים שיגידו: "בבית שלי אין קרינה". האם זה נכון?
סביר להניח שלא.
גם אם אתם לא אנשים שסומנו כמטרות ואירגון ממשלתי לא תוקף אתכם באמצעות נשק המבוסס על קרינה גרעינית, רוב הסיכויים שיש לכם בבית מקורות קרינה רדיואקטיבית במקומות הכי פחות צפויים לכם. למשל זה יכול להיות פריטים לנוי, פריטים שעשויים מזכוחית אורניום/תוריום, מוצרי חרסינה כמו חיפוי קירות במקלחת, אסלה, כיור, קישוטים שאתם לובשים על הגוף ועוד.

בתמונות אפשר לראות גלאי קרינה המבוסס על שפופרת פנקייק עם חלון מיקה, שמסוגל גם למדוד קרינת אלפא וביטא. אני בודק איתו עכשיו קרינה של פירמידה נוי העשויה ממינרלים כלשהם, היא פולטת קרינת ביטא.

עכשיו, כאשר אתם כבר מכירים את המושגים הבסיסיים של קרינה גרעינית, נמשיך לפרק הבא. תשארו דרוכים.
_____________________________________________________________________________

"Where can I get a radiation detector?" - many people are often asking me this question.

If you are following my blog for a long time, you know that mostly I'm using professional equipment which I bought brand new from official distributors with calibration certificates.

The downside of buying the brand new professional equipment is high price, and you will have to answer many questions why do you need it.

Also, the people sometimes get confused about types of radiation which can be detected with a radiation detectors.
For example, some people who know me, know that I'm wearing all the time Geiger dosimeter on me and driving a hybrid vehicle. They are asking me what the Geiger counter shows in my car. I say "nothing" and it makes them very surprised.
In short I will just say, need to distinguish between ionizing and non ionizing radiation. Most types of electromagnetic radiation, cellular, and radiation from electrical circuits are non ionizing. Geiger can detect only ionizing radiation. For detection of non ionizing radiation you will need other types of detectors.
So even in huge fields of non ionizing radiation which will cook you to death, Geiger counter will not show up anything (unless it has no electromagnetic protection and electronic interference will damage its circuits - my devices have the protection, but cheaper ones usually don't have).

In this article I will talk mostly about ionizing radiation detection devices.

Before we begin, first you need to understand the five main types of nuclear radiation I'm talking about in my blog, this will help you to chose the right radiation detector for you:

1. Alpha - this is flux of alpha particles, they are heavy and have a short range. This type of radiation cannot penetrate skin. The source of Alpha radiation including such as radon (for radon detection, usually Geiger counters are not being used, but special ion chamber detectors which vent the air thru ionization chamber and counting the particles) which can be found for example in basements and at not well vented houses on ground floor.
Not every Geiger counter can detect Alpha radiation, only specially designed one, with specially exposed thin window (often the window is made from low density mineral called mica). You can find sources of alpha radiation almost in every concrete building. The detector needs to have a large area sensor to be able detecting it. The larger sensor is, more accurate the detection will be. It is very harmful, if you will get beta particles inside of your body. It will irradiate you from inside for very long periods of time, can cause cancer or even kill.
2. Beta - this is also a flux of particles, they are light, and also have short range, but are penetrating deeper than alpha.
Like Alpha, not every Geiger can detect it, you will need large detector, usually pancake type with mica window.
3. X and Gamma. These two types of radiation are together, because they both are types of highly penetrating, ionizing electromagnetic radiation. They penetrate human body with ease, and you need high density materials, such as lead for shielding them. X rays in most cases are artificially made and have less penetration ability than Gamma. X rays are generated by special high voltage tubes, such can be found in X ray machine. Gamma has much more penetration power than X rays, it can be generated by radioactive materials (radioactive isotopes). X rays can be turned on and off, Gamma radiation is constant, but it can be "turned off" by shielding. X rays can be shielded by thin layer of lead, and Gamma needs very thick layer. Not every Geiger can detect both types on this radiation. Many detect just Gamma.
4. Neutrons. Neutron radiation is also sort of nuclear radiation, but it is non ionizing. Neutron flux have extremely high energy and penetrability particles. When they hit other particles, they eject electrons, this converting stable and peaceful nuclides to radioactive ones, and radioactive nucledes which normally releasing their energy in hundreds of years, releasing the energy just in a few seconds and making a tremendous damage. I explained here what happens inside your body, when neutrons are hitting particles inside of you: http://terrorkrina.blogspot.co.il/2015/02/robbing-our-life.html
Neutron radiation cannot be detected directly, because the particles themselves are neutral. However, because neutrons converting other nuclides to radioactive ones, it can be detected, but not with Geiger counter. Actually, if your Geiger counter is made from aluminum, when neutrons will hit the aluminum body it will emit some gamma radiation. This can be detected by Geiger counter (depending on construction and how close the detector to aluminum walls). But don't count on it, the chance to detect it this way is very small. Most likely you will miss most of radiation and will not understand why you have acute radiation syndrome, but it did not detect anything.
There are similar to Geiger tubes but filled with HE-3, such a detector is a very good way to detect neutrons. There are other types of detectors as well. However, the problem is, such detectors are quite rare and usually sold only to nuclear facilities, hence not available for amateurs. However, this sort of radiation is often used against me and my family as a weapon. Possibly against you as well.  And in my blog I provide unique evidence for that.

Important to mention, nuclear radiation it is impossible to see, smell or sense before it is too late.

Some people will say: "I have no radiation at my home". Is that true?
Most likely not true.
Even if you are not a targeted individual who is being attacked by government agency with nuclear radiation devices, most likely you may have at your home some radiation sources in less expected places.
This can be some ornamental specimen, porcelain things like washbasin, toilet bawl, wall coverings in the shower, decoration you wear on your body and etc.

In pictures you can see pancake type radiation detector, which is able to detect also Alpha and Beta radiation. I'm checking ornamental pyramid, and it is emitting some Beta radiation.

Now, when you are familiar with basic types of nuclear radiation, will continue to the next part. Stay tuned.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה