נבחרו על ידי הקוראים Chosen by readers

יום שני, 24 באפריל 2017

The Father Holds Tightly His Son In The Tomb Of Others - האב מחבק את בנו בקבר אחים

כתבת ליטאית רוטה ונגייטה (Ruta Vanagaite) כתבה ספר על מרצחים ליאטיים ממלחמת העולם השניה. הספר נקרא "מישלנו" (Mūsiškiai).
ביוטיוב קיים סרט מהכנס בו היא מדברת על הספר. הסרט ברוסית: https://www.youtube.com/watch?v=QFsiKLKCIuM

היא אמרה את הדברים הבאים (תרגום וסיכום מקוצר של הדברים הרלוונטיים לדיון זה):
בליטא יש גישה חופשית לארכיון, זה כולל את דו"חות התשאול של הק.ג.ב. היא מצאה בארכיונים שהאנשים שרצחו היו אנשים נורמאליים, המרצחים היו נורמאליים. הם התגיסו כי ממשלת ליטה הזמינה אותם להתנדב ולהגן על המולדת. התגייסו למשל סטודנטים בסוף שנת 1941 כי רצו לעבוד בחופשת הקיץ ולהרוויח מעט כסף. התסבר שיש עבודה בזונדר קומנדו. היה צריך לנסוע לפנריי ולירות ביהודים. (הארה שלי, ראו ערך: Ponary massacre)
אותם סטודנטים היו בני 16, נסעו כל יום לעבודה וירו באנשים.
אחרי הקיץ הם חזרו ללימודים. כולם היו מתנדבים. ירו לא רק חיילים, אלא גם שוטרים. ב 3 חודשים נטבחו 150,000 בני אדם. זה לא הייתה כנופיה של סוטים, אלא זו פירמידה של רצח.
למה הם ירו? קודם כל, הביאו אותם לזה בשלבים, שנית הם הרוויחו, שלישית זו אנטישמיות. היא קראה את הדו"חות, החלומות, המכתבים של המרצחים לילדים שלהם.
הם לא קראו ליהודים - יהודים. קראו להם נידונים. "יריתי בנידונים, נידונים ככה וככה". כלומר בתודעה מבחינתם אלא היו נידונים. כלומר מישהו לפניהם גזר את דינם. המתחקר שאל: "האם אתם מרגישים אשמים?" והמרצח ענה: "לא, זאת הייתה העבודה שלי, עבודה מלוכלכת". מישהו מהמרצחים העיד איך היהודים הלכו כמו עדר עיזים בשקט ללא התנגדות, נכנסו לבורות, נשכבו והם ירו בהם. הגופות בערו מכדורים מבעירים, על הגופות משכיבים עוד שכבה של אנשים. המתחקר שאל אותו: "מה היה קורה אילו היו נשכבים האב והבן לצידו על הגופות הבוערות, במי הייתה יורה קודם?" המרצח ענה: "אנחנו לא חיות כדי מול העיניים של האב לרצוח את הבן. כמובן שהינו יורים קודם באב, אח"כ את הבן שלא מבין כלום".

בסרט שבקישור ב23:30 היא סיפרה שהיא השתתפה בכנס של סימון ויזנטל (Simon Wiesenthal) בניו יורק והעניקה לה מדליה על אומץ לב (בליטה היה צריך המון אומץ לב כדי להוציא ספר בו כתוב שמרצחים ליטאים היו לא קבוצה קטנה של סוטים, אלא אנשים רגילים, סטונדנטים שהלכו לעבוד בזונדר קומנדו - בעקבות זאת בליטא התנכלו בה, והיו אנשים שחששו לחיים שלה).
נתנו לה 2 דקות לנאום קצר בסגנון "תודה לאמא, תודה לאבא" וכד'. אבל היא אמרה את הדברים הבאים (תרגום שלי מרוסית)
"כאשר אני חושבת על יהודים, על 227 מקומות בהם רצחו יהודים. כל ליטאי יכול לבקר בכל המקומות האלו במרחק 30 דקות נסיעה. אני חושבת לא על סטטיסטיקה, אלא על אנשים שקבורים שם בשכבות: 3~4 שכבות. אני חושבת על אותו אבא ששוכב עם הבן שלו. כפי שפרוטוקולים של אקסהומציה מראים, לאבא יש חור כניסה של קליע 0.8ס"מ ויציאה 8~15ס"מ, כלומר הקליעים התפוצצו ופוצצו את הראשים לאותם אנשים משכילים שקראו מילדות, מי שיכלו להיות האנשים הנאורים של החברה שלנו. אני חושבת על אותו ילד ששוכב ליד אבא כבר 75 שנה, הראש שלו כניראה שלם כי קברו רבים בעודם חיים, בגלל שמאוד קשה לקלוע בהם. אני חושבת ש75 שנה אחרי האבא עדיין מחבק את בנו. הוא תמיד יחבק. אתם עכשיו תשתו שמפניה, אבל תדמיינו לרגע איך האבא והבן נשארו שם לעד. חלק מהיושבים הזילו דמעה. תודה לכם."
ב28:40 הכתבת אמרה:
"כמעט לכל הצאצאים של המרצחים היה גורל נוראי. הם נולדו חולי נפש, הם מתו, הם נשרפו חיים. יש כלשהו תשלום (על החטאים) בדור השני והשלישי. מפחיד, אבל זו האמת".

___________


כאשר אנחנו מסתכלים על זה מהצד שלנו, בעינינו מי שרצח את אנשי עמנו הם פשיסטים, מרצחים וטרוריסטים. קשה לקורבן לראות את זה מהצד השני. אנחנו רוצים לראות בהם ייצורים אכזיים ללא נשמה, מניאקים, סוטים. הכתבת מסתכלת על זה מצד האחר, היא רואה את זה מצד העם שלה. זה שינוי מאוד מרענן לאומת נקודת המבט שאנחנו רגילים לראות מהצד שלנו כקורבנות.
מאוד חשוב להבין את הנקודה הזאת, כי השואה חזרה, זו שואה אחרת, שואה שקטה וחשאית כאן בארץ ישראל, האמצעים עכשיו אחרים. אבל זו עדיין שואה.
מה שהיה אז, אפשר להאשים את האנטישמיות, כי טבחו בנו אנשים מעמים אחרים. אבל איך אפשר לקרוא לשואה השקטה והחשאית בה יהודים טובחים יהודים באותו אופן כמו טבחו בנו הנאצים?
זה קורה גם במדינות אחרות, שם זה נעשה על ידי עמים אחרים נגד האחים שלהם. השואה החדשה היא שואת אחים. זו מלחמת אחים שקטה.
ניצולי השואה הקודמת נכחדים עם הזמן. ככל שנשארים פחות ניצולי שואה, ככה עולה רמת האכזריות של העינויים והתקיפות בשואה הנוכחית.
זה סוג חדש של פשיזים שקם על בסיס תעוות בצע של קבוצת אנשים קטנה בעלי שליטה. מהשואה הקודמת לקחו לא את הלקחים כיצד למנוע את השואה הבאה, אלא איך לעשות את השואה שאף אחד לא ישים לב. זה לא כמו פעם, כאשר האויב היהי מוגדר היטב ומוחשי, עכשיו האויב בלתי נראה. זו מלחמה בלתי נראית. הרי איזה רצח הכי טוב? זה הרצח שלא קרה. זאת השואה החדשה שמאפשרת הטכנולוגיה המודרנית.

אני מזדהה לחלוטין עם הדימוי של האב והבן בקבר אחים, כאשר האב מחבק את בנו. זה בדיוק מה שקורה גם אצלנו. מטרה הראשית לניסיונות רצח האכזריים ביותר כרגע הוא האבא שלי. אחרי שהם יחסלו אותו, הם יחסלו את אמא ואז אותי.
מידי לילה במיטות שלנו אנחנו מרגישים בגלל העינויים הבלתי פוסקים כמו אותם היהודים רגע לפני שנטבחו בקבר האחים בליטא.
אנחנו יוצאי ליטא, הורים שלי גדלו ללא סבים, סבתות וכל הקרובים האחרים, בגלל שהמרצחים הליטאים טבחו בהם. ועכשיו, מה שהמרצחים הליטאים לא הספיקו שם, נציגי הממשלה שלנו עושים זאת איתנו כאן.
כמו אצל המרצחים הליטאים, גם אלה שרוצחים אותנו באמצעות מתקני קרינה הם אנשים נורמאליים שעושים את העבודה המלוכלכת. אותם אנשים שעל החטאים שלהם ישלמו הצאצאים שלהם בדור השני והשלישי בדיוק בדרך שתיארה הכתבת של הספר.

נ.ב. הדילמה את מי לרצוח קודם, את האב או הבן, כאן בארץ פתרו: טכנולוגיות חדישות במחנה ההשמדה המודרני מאפשרות להרדים אדם אחד ולגרום לו לשמוע קולות של אדם אחר כאילו עדיין חיי, ובאותו זמן לרצוח את האדם האחר, יוצא שהאדם הראשון למעשה ישמע קולות של אדם שכבר למעשה מת. זה משהו שמפעילי ציוד קרינה מקומיים מתרגלים מידי לילה בחדרי השינה שלנו.

Lithuanian writer Ruta Vanagaite wrote a book about Lithuanian murderers from the WWII. The book is called Ours (Mūsiškiai). In youtube you can see the movie from the summit (in Russian): https://www.youtube.com/watch?v=QFsiKLKCIuM


She told the following (my translation from Russian):
In Lithuania there is a free access to the archive, including the KGB reports.  She found in the archive that the murderers were normal people. They were recruited because the government called them to volunteer and protect the homeland.  For example in spring of 1941 students were recruited because they wanted to earn some money during the summer vacation. It comes that the work was on sonderkommando. They had go to Ponary and shoot Jews (my commend, please see: Ponary massacre).
The students were 16 years old, they were going every day to shoot people.
After the summer vacation they went back to school. All participants were volunteers. Not only the soldier shot the people, but also policemen.
In 3 months 150,000 people were massacred. It was not a gang of deviants,  it mas a murdering pyramid.  Why did they shoot? First, they were brought to this in steps, second they earned money and third it was antisemitism. She have read the letters of the murderers, their dreams, their letter to children.
They did not call Jews - Jews. They called them - doomed. "I have shot doomed, doomed did like this and like that". Therefore, in consciousness for them they were doomed, somebody else has sentenced and they are only doing the dirty job. The investigator has asked: "do you feel guilty?" and the murderer has answered: "no, I was doing my job, it was a dirty job". Somebody from the murderers testified and described how Jews were walking silently like a herd of goats without any resistance, silently lied down in the pit and they shot them. The bodies were burning because of igniting bullets, and on every layer of dead people they put another layer. The investigator asked: "what would you do if in the pit there would be the son and his father together, who would you shoot first?"  The murderer has answered: "We are not animals to shoot son in front of his father, of course we would shoot the father first! And then the son who anyway does not understand anything".

In the movie from the link at 23:30 she told about her participation in New York Simon Wiesenthal summit where she received a medal for courage (in Lithuania need a lot of courage to publish a book that the murderers were not group of deviants but normal people, some think that it could put in danger her own life). She got two minutes for a speech in style "thank you father, thank you mother". But she told the following (my translation from Russian):
"When I'm thinking about the Jews,  about 227 places where Jews were murdered. Each Lithuanian can visit all these places with travel time of 30 minutes.  I'm not thinking about the statistics, but about the people who are buried there in 3~4 layers.  I'm thinking about that father who is buried there with his son.  According to exhumation protocols, the father would have 0.8cm entering hole and 8~15cm on the exit, exploding rounds were used which exploded heads of educated people people who could be the best people in our society. I'm thinking about the child who is buried with his father already 75 years, his head is probably intact, because many were buried alive, because it was difficult to hit them all. I'm thinking that 75 years after and the father still holds tightly his son. He will always hold him. Now you will drink champaign, but imagine the father and the son who will stay there forever. Some people even cried. Thank you." 
At 28:40 she told:
"Almost all offspring of the murderers had a terrible fate. They were born mentally ill, they died, they burned alive. There is some payback for the sins in the second and third generation. It is scary, but this is the truth."

_________________

When we are looking on this from our point of view, for us executioners of our people are fascists, murderers and terrorists. It is very hard for the victim to see the other side. We want to see in them creatures without soul, maniacs, deviants, and etc. The writer is looking on this from the other side, from point of view of her nation. It is a fresh look on the problem not from the side that we are used to look at it.
It is very important to understand that point of view, because The Holocaust has returned, it is a different Holocaust, it is silent and it is happening in Israel, but still this is a Holocaust.
For what happened then we can blame Nazis, who are massacred people of our nation. We can blame antisemitism, because we were massacred by people of other nation.  But how can we name The Holocaust when Jews are massacring their own people exactly like Nazis did?
It is happening also in other countries, where brothers are massacring their brothers. The new Holocaust is The Holocaust of brothers. This is silent war of brothers.
Most of Holocaust survivors from the previous Holocaust were extinct,as they do extinct, the cruelty of tortures and the attacks is getting worse in the current Holocaust. 
This is new sort of fascism which was established by small group of greedy people who have the power.
From the previous Holocaust they took lessons not how to ensure that it will never happen again, but how to do it so nobody will ever pay attention for it. It is not like then when the enemy was well seen and well defined, this time it is invisible enemy. This is an invisible war. Which is the best murder? It is the murder which never happened. This is allowed by modern technology.

I fully identify myself with the image of the father and the son in the tomb of the unknown, when the father holds tightly his son. It is exactly happening with us. The main target for murder is my father now. After they will exterminate him, they will do the same with my mother and with me.
Every night we feel non stop tortures, like the Jews in tomb of others moment before they were exterminated in Lithuania. 
We came to Israel from Lithuania, my parents grew without grandfathers and grandmothers and other relatives which were massacred by Lithuanian murderers. What they did not manage to do then, now representatives of our governments are accomplishing here.
Like the Lithuanian murderers, people who are murdering us here with radiation devices, are normal people who are just doing the dirty job. The people who's offspring in second and third generation will pay for their sins, like writer of the book has described.

P.S. The dilemma who shall be murdered first, the sun of the father has been solved here: modern technology allows to make one man sleep, and let him hear the voices of other, and on the same time the other can be already dead. It comes that one will hear the voices of somebody who already is dead. This is exercised by local radiation equipment operators every night.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה