נבחרו על ידי הקוראים Chosen by readers

יום ראשון, 22 בפברואר 2015

לאן הולך התקציב - Where goes the budget

ישנן עובדות מענינות על פעילים ציבוריים שנלחמו למען קשישים וניצולי השןאה.
שרים שבאמת עבדו כדי לתת תקציב לקשישים וניצולי שואה נפטרו ממחלות תיפוסיות להקרנות גרעיניות.
עיתונאים מפורסמים שכתבו על תנאי מיחיה נורמאיים של ניצולי שואה גם סבלו כתוצאה מבעיות רפואיות חמורות שנמשכו עד שהם נסוגו.

מדוע?
מכיוון שמישהו רוצה לנצל את התקציבים שבמקור נועדו לקשישים וניצולי שואה לצרכים אחרים. זה יכול להשמע כהצדקה ש/מישהו רוצה לקחת את התקציב לצורך הגנה על קיום ארצינו. אבל האם ההקרבה מדציקה את התוצאה?
ההקרבה הרבה יותר גדולה ממה שזה יכול בהתחלה להראות, מכיוון שלא רק התקציב נלקח מהקשישים וניצולי שואה, אלא גם מאיצים את המוות שלהם  - למעשה רוצחים לאט על ידי עינויים (בדיוק כמו פשיסטים עשו את זה כחלק מניסויים בלתי חוקיים בבני אדם במחנות ההשמדה). הוסטלים, שכונות עוני, אלה מקומות איפה קשישים נפטרים באופן המוני בגלל סימפטומים תיפוסיים להקרנות.

זה נשמע לא שפוי, אבל אנחנו מספקים ראיות על תקיפות כאלה שמבוצעות נגד נשפחתי. לא רק הקשישים מושמדים, אלא גם בני משפחה שלהם, אנשים שתומכים בהם, עניים, אנשים לא נוחים פוליטית וכד'. בין הקורבנות תינוקות, נשים בהיריון, קשישים, נכים, אנשים בגיל שנחשב על ידי השלטון לא פרודוקטיבי  (כל אחד מגיע לגיל כזה) וכד'.
למעשה השלטון נלחם באזרחיו, משמידים באכזריות באופן המוני אנשים שזקנים מידי, או בלתי רצויים מסיבות אחרות. גוזרים גזר דין מוות בעינויים ללא כתב אישום או משפט הוגן. זה מראה על אופי המשטר - מדובר על משטר טוטאליטארי מודרני.

כיצד ניתן להצדיק דבר כזה?
תקציב לביטחון? האם רצח של אנשים תמימים ניתן להצדיק בדרך כלשהי?
המדינה היא אנשים - האזרחים ולא השלטון.השלטון אלה אנשים שנבחרו על ידי האזרחים ליצג אותם. מישהו ערבב בין סדרי העדיפות של המושגים למען אינטרסים האישיים שלו של תעוות בצע.
לא ניתן להצדיק זאת משום סיבה שהיא. השמדה פשיסטית מסוג הזה היא המשך דרכו האידיאולוגית של היטלר. ארצינו הוקמה כמקלט לעם שלנו נגד פשיזים, אבל במקום זה הפכה למחנה השמדה אחד גדול.
למעשה אנשי עמינו משמידים את בני עמם. זה קניבליזים מודרני.

בילבול בין המושגים של שלטון ומדינה מוביל להשמדה של עמינו על ידי קבוצה קטנה בעלת השפעה פוליטית שמאמינים שעם צריך לשרת את השלטון ולא שלטון צריך לשרת את העם. הם עושים את זה מאינטרסים אישיים של תעוות בצע וממצאים לזה הצדקות, בדיוק כמו שעשו פשיסטים.

כל מי שנוגע בנושא הזה נעלם בדרך כלשהי, כולל פוליטיקאים, עיתונאים וכד'.אבל אני ומשפחתי כבר עכשיו מומשדים בדיוק באמצעים האלו שמשמשים כדי להעלים אנשים במוות שניראה כטבעי עבור לא מומחה. לכן אני מפרסם את הנושא הזה.

There are some very interesting facts about public activists who were fighting for elderly and holocaust survivors.
Ministers of the government who really worked to give some budget to elderly and holocaust survivors deceased because of typical to nuclear radiation deceases.
Famous journalists who wrote about terrible living conditions of holocaust survivors as result also had serious health problems typical to radiation attacks which continued until they retreated.

Why?
Because somebody wants to use the budget which was originally dedicated to elderly and holocaust survivors for other needs. It may sound like a justification for somebody that the money went to defense of country existence. However, does this sacrifice worth the result?
The sacrifice is much bigger than it may initially look, not only the budget is taken from elderly and holocaust survivors, but somebody also speeding up their death by radiation attacks - actually slowly murdering them by tortures (exactly like fascists did as part of illegal experiments on humans in extermination camps). Hostels, poor neighborhoods are places where elderly mass dieing because of typical to radiation attacks symptoms.
It may sound crazy, but we provide in this blog an evidence of such attacks against our family. Not only elderly are exterminated, but also their families, people who support them and many others like poor, disabled, politically inconvenient and etc. Victims including babies, pregnant women, elderly, people who got older than most productive age (everybody will reach this age) which is defined by government.
Actually government fights against its own people, violently mass exterminating innocent people just for being too old or other reasons for being unwanted citizen. They are sentencing to death by tortures without a fair trial or charge. It is a proof for actual nature of the regime, it is totalitarian regime.

How could it be justified?
Budget for defense? Can murdering of innocent be justified by any means? Country are people - citizens and not the government which should consist of people elected by the people to represent them. Somebody mixed priorities and purpose of the country and government for his own needs of greed.
There is no way to justify that by any reason. Fascistic extermination program continues Hitler's ideology. The country which established to be shelter for our nation against fascism became large  extermination camp which was build by our own government. Actually people from our nation extermination their own people. This is modern cannibalism.

Confused terms of country and government leads to extermination of our own nation by small group of people with political influence who believe that nation shall serve the government and not the government shall serve the nation. They are doing it for their own greed purposes, making excuses to justify it - exactly like fascists did.

Anybody who touching this topic in some way just disappears, including politicians, journalists and etc. But myself and my family already being exterminated exactly by same methods which used to make people disappear with natural looking death for non expert. This is why I'm publishing it.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה